A betűkészlet kódkiosztása és használata
A betükészlet az alapbetûjegyeket és a rovásírásos emlékekben elôforduló betûösszevonásokat (ligatúrákat) tartalmazza. A betûjegyek közül az angol abc-ben is elôfordulókat a billentyûzetrôl közvetlenül lehet elôállítani. A többi betûjegyet pedig a következôképpen:
Az á betût a nagy a helyén, hasonlóan az é-t, ó-t, í-t, ú-t is. Az ö-t a q-val, az ô-t a Q-val, az ü-t a w-vel, míg az û-t a W-vel lehet elôállítani. Az utóbbi elhelyezését indokolta, hogy a nikolsburgi rovásemlékben is ew-vel jelölték az ü hangot.
A kettôs mássalhangzókat az elsô jegyüknek megfelelô betû nagybetûs változata helyén találjuk, vagyis: cs-t a C-vel, gy-t a G-vel, ny-t a N-nel, sz-t a S-sel, zs-t a Z-vel, ty-t a T-vel, ly-t a L-lel lehet elôállítani. A mély hangrendû magánhangzók (elsôsorban az a, á) után álló k-t a K-val, míg a zárt e-t (eh-t) a H-val lehet elôállítani. Az utóbbi azért került a H billentyûre, mert átmenet az e és a h hang között, s a rovásjele is hasonlít a h-hoz. Valamikor a magyar nyelvben a mainál sokkal több magánhangzó volt, s a zárt e az egyike ezeknek. Azért volt indokolt betenni a Rovás_Szabvány abc-be, mert ez a magánhangzó maradt még meg legjobban a mai korig (pl. szegedi tájszólás), valamint a rovásírásos emlékekben is gyakran használják ezt a zárt e (eh) magánhangzót.
A rovás számjegyek a billentyûzeten könnyen elõállíthatók, mert egy sorban találhatók: az 1-es: <y>, 5-ös: <SHIFT>+<y>, 10-es: <SHIFT>+<x>, 50-es: <SHIFT>+<v>, 100-as: <SHIFT>+<b>, 1000-es: <SHIFT>+<m>.
A magyar billentyûzet használók az ékezetes billentyûkön egyéb, gyakrabban használt betûösszevonásokat és a mondatok elejét díszítõ különleges betûjegyeket is közvetlenül elõ tudnak állítani.
Minden olyan betûjegy, amely nem írható be közvetlenül a billentyûzetrõl, Windows 3.11 esetén elõállítható a következô eljárással:
-
Bekapcsoljuk a Num Lock billentyût.
-
Lenyomjuk és nyomva tartjuk a bal oldali ALT billentyût.
-
A jobb oldalon található számbillentyûzeten begépeljük a kívánt kódot, pl.: <0> <1> <7> <0> a 0170-es betûjegy elôállításához.
-
Elengedjük az ALT billentyût, s megjelenik a betûjegy a képernyôn.
-
Windows 2000 esetén az összevonások egy része a szokásos kóddal nem érhető el. Ezért célszerű egy makró program használata, amely a Microsoft Word szövegszerkesztőben futtatható, Rovás Szabvány betűkkel írt rovásírásos szövegben a lehetséges összevonásokat létrehozza, kicserélve az ott látható egyes betűket szabványos betűösszevonásokra (ligatúrákra). A betűösszevonást elvégző RovásSzabványÖsszevonás nevű makró innen tölthető le. http://www.osszevonas.dot/
Mivel a Rovás_Szabvány szabályos true type betûkészlet, ezért a szokásos módosított betûalakokat (félkövér, aláhúzott, dôlt) elô lehet velük állítani, amivel a mai kor igényeinek megfelelôen alakított szöveget lehet létrehozni.
|