KLTI MRK, Kpes Krnika, 14. szzad
"Ha teht egyes kdexek azt tartalmazzk, hogy Pannoniba ez a ht kapitny jtt be (rpd s ht vezre) s Hungria csupn ltaluk keletkezett s alakult ki, honnan jtt akkor kus, Bor, Aba s a tbbi magyar nemes nemzetsge, hiszen k valamennyien Szkthibl szrmaznak, nem jvevnyek! Egyes-egyedl azt hozzk fel okul, amit a kznp mond: Htmagyar. Ha teht mindssze ht magyar volt a csaldjval, s nem rthetnnk bele tbb csaldot, felesgeket, fikat, lenyokat, szolgkat s szolgllenyokat, vajon ennyi csalddal hdtottk meg az orszgokat? Lehetetlensg."
THURCZY JNOS, A magyarok krnikja, 15. szzad
"Miutn ennek a mnek els rszben elbeszltk a hun, vagyis magyar np eredett, szerencss s balszerencss hborikat, s azt is, hogy hnyszor vltoztattk meg lakhelyket, s hogy els orszglsuk milyen vgre jutott, lssuk most, mely idben trtek vissza msodszor Pannniba, kik voltak a visszatr magyarok kapitnyai, mekkora volt a fegyveresek szma seregkben, s hogy jbl a pannn fld birtokba jutva, mikppen uralkodnak rajta mind a mai napig."
KERESZTESI JZSEF, A Magyar Nyelv Eredete, Pozsony 1844
"A Scytha-magyaroknak egy rsze Krisztus urunk szletse eltt sokkal, mr a Duna mellett megtelepedett Jsz s Baranys nv alatt: teht midn a Krisztus szletse utn a IV. szzadban, Bal-ember vezr alatt a Scythiban lak ms rsz Honnos, azutn a VI. szzadban Avar, vgre a IX. szzadban honiguros nv alatt ide kijttek (s gy ngyzben jttek ide a Scytha-magyarok), sem nem vaktban, sem nem idegen s esmretlen fldre jttek (ha a napkeleti, s napnyugoti csszrok egyszer-msszor nem hvtk volna is ket), hanem vrszerint-val atyjokfiaihoz, kiktl ezen fldnek jsgt s termszett elre tudhattk.
Azt is ltjuk, hogy nem trvnytelen elfoglali voltak az orszgnak. Mert az atyjokfiai mr az eltt, amint ltszik, a legels elfoglalsnak igaz jussa szernt brtk, s annyira elszaporodtak s hatalmasokk lettek itt, hogy kln-kln is, mind a Jszok, mind a pannniai Bernesek mertek a rmaiakkal hadakozni... Haza jttek ht ide is a Honnosok, mint vlek egyeredet s nyelv atyjokfiaihoz."
SZENTKATOLNAI BLINT GBOR, A Honfoglals Revzija, Kolozsvr 1901
"Egy fl szzada, hogy az elfogulatlan Held s Corvin Magyarorszgrl szltukban azt mondottk, hogy a magyar nemzet eredetrl biztosat mondani nem lehet. S ez az Akadmia finnez s turcizl okoskodsai s cifra kvetkeztetsei dacra is mg ma is igaz. Mert az, a kinek a tanknyvben, vagy mshol a magyar nemzet mivoltrl kell nyilatkoznia, s ama kt iskola egyiknek sem hve, csak annyit mondhat, hogy az Akadmia finnista iskolja szerint finn-ugor faj, a turcistk szerint pedig trk-tatr faj. Mintha bizony egy harmadik eset kpzelhet sem volna, mintha a dinnyt vagy ugorknak, vagy tknek kellene tartani azrt, mert mind a hrom nvnyfaj egy nemhez tartozik..."
MARJALAKI KISS LAJOS, 1928
"Mintegy t ve - amita a meznyki kora npvndorlskori srmezt feltrtam, s ezzel kapcsolatban behatan tanulmnyoztam haznk kzpkori rgszeti leleteit - hatrozottan kialakult bennem az a felfogs, hogy rpd honfoglalsa csak politikai vltozst, de ennek si, tsgykeres lakossga zmben (mondjuk 90%-ban) ugyanaz maradt ezutn is. ... gy gondolom, hogy a mai tsgykeres magyarsg zme nem rpddal jtt be, st mr az avarok, hunok eltt itt lt s magyarul beszlt."
MARJALAKI KISS LAJOS, Trtnelmi tanulmnyok, Miskolc 1987
"rpd foglalsa idejn Magyarorszg tlnyom rsze, fleg a Duna-Garam vonaltl keletre fekv tjak nvad, de paraszti sorban l lakossga - Anonymus fldrajzi nevei alapjn - nem lehetett ms, mint magyar, mert hiszen IX. szzadi bolgr-szlv s cseh uralmat jelz szlv nvanyag eltrpl a nagyobb fldrajzi trgyakat jell, teht sibb ugor-magyar nevek tmegben.
Anonymus gestjban emltett magyar elnevezs folynevek kzl egyetlen egyrl sem bizonytottk mg be, hogy azeltt mskppen hvtk volna ket! De ez nem is valszn, mert hiszen a X. szzad eltti forrsokbl ismert Duna, Tisza, Szamos, Krs, Temes, Olt, Zala, Rba, Balaton, stb. vizeink is megriztk rgi nevket, br partjaikon a trtnelembl is ismert dk, kelta, illr, rmai, szarmata, germn, hun, avar, bolgr, szlv, olh s magyar uralom vltakozott.
Megjegyzend, hogy ha a magyar nyelv kznp csak rpddal jtt volna haznkba, akkor nem volnnak magyar dlnevek legkorbbi okleveleinkben. Mr pedig vannak szp szmmal.
Kik voltak Erdly slaki? Ennek az gynek koronatani a folynevek. Mr pedig a Tisztl keletre es tjak vznevei gy Anonymusnl, mint Ortvay rpdkori ktktetes vznvgyjtemnyben, gyszintn a trtnelem folyamn kialakult s ma is hasznlatban lev, a magyar, erdlyi szsz s olh nyelvben kzsen meghonosodott vznevek vitathatalanul magyar eredetre, magyar slakossgra vallanak. Nhny plda: Szamos, Alms, Kapus, Sr, Krs, Teker, Tur, Maros, Poklos, Hlgyes, Hdos, Gyepes, Medgyes, Barca, Olt, rps, Hvz, Sebes, Ndas, Kkes, Aranyos, Bodza, Homord, Hideg, Lpos...
A nagyobb folynevek kzl egynek sincs olh neve, hanem k is ugyanazokat az elnevezseket hasznljk, mint a magyarok s szszok. A lakossg elsbbsgnek tani, a folynevek teht a magyar sibbsg bizonyossgt valljk."
KOLOZSVRI GRANDPIERRE ENDRE, Mi az igazsg az rpdi bejvetel krl
"... antik szerzk sora tanskodik haznk magyar-hun-szkta npeinek shonossgrl, kztk - hogy csak a legismertebbeket emltsk - Herodotosz, Strabon, Xenofon, Jordanes s Josephus Flavius, aki arrl r, hogy a szktk sfoglals rvn vettk birtokukba az ltaluk lakott terleteket. Tanskodsuk szerint Eurpban s zsiban a szktk (rtsd: szkta magyarok) uralkodnak. Tagadhatatlan tny: A Krpt-medenct sidk ta a szkta npek laktk.
Sajtos vdintzkedsek
rpdk mg el sem helyezkedtek haznk terletn, mris a hatrok megerstshez ltnak, mghozz risi erkkel. Velk tart a honi slakossg is, s nem azrt, mintha kihajtank a npet a vdmunkkra: maga a np veti fel rpd vezreinek a hatrvd munklatok szksgessgt.
Lehetsges, hogy orszgfoglals, honfoglals ez?
Ha az: mindenekeltt a helyi lakossgot kellene legyrni, annak hatalmi szervezeteit sztzzni, mivel pedig hatalmas terletrl, az egsz Krpt-medencrl van sz, vilgos dolog: hossz vek keserves s vres s sokszor vgskig kilezett kzdelmei sorn rhetnk el a viszonylagos gyzelmet s viszonylagos nyugalmat.
A rpdk mg jformn szt sem nztek az orszgban, s mris hatrok megerstshez ltnak - az orszg npvel teljes egysgben s sszhangban: ez szmukra a legsrgetbb s legfontosabb. Anonymus szmos fejezeten t szles kpet fest a honvisszavtel folyamatval egyttjr vdintzkedsekrl.
Mg a vrerdk is knnyen, jrszt ellenlls nlkl kerlnek az rpdiak kezre. A vrakba helyezett jvevny zsoldosok vagy nknt s azonnal, vagy gynge ltszatellenlls utn tadjk a vrakat.
Az slakossg maga srgeti a hatrgyepk, vdmvek megptst, megerdtst.
Anonymus rja:
"Mikor gy gykeret vertek, akkor az ottlakk intelmeire kzs elhatrozssal kikldtk ers csapat ln Bngr fit, Borsot a lengyelek fldje fel, hogy szemllje meg az orszg hatrait, tovbb gyepakadlyokkal erstse meg egszen a Ttra hegysgig, s alkalmas helyen emeljen vrat az orszg rizetre. A felvidki vrak visszafoglalsa utn, melyeknek most is Sempte, Galbc, Trencsn, Bolondc s Bn a nevk, miutn a vrakba rket helyeztek el, egszen a Morva folyig mente s torlaszokat lltottak oda, a magyarok orszgnak hatrait, Boronig s Srvrig tztk ki. Szekcs vrnak ptsre Ute fia Og Baranya fel halad seregvel, s ott a mai Dunaszekcs helyn vrat ptett."
Ngy honvisszavv vezr, Szovrd, Kadocsa, Huba meg Bors a Nvtelen tudstsa szerint "egyms kzt tancsot tartott s a hozzjuk h lakosok krsre megllapodott abban, hogy a sereg harmada a fld lakosaival egytt a Zlyom-erdbe megy s ott az orszg hatrain kbl meg fbl is hatalmas erssgeket csinl, hogy a csehek, vagy lengyelek lops, vagy rabls vgett valamikor be ne jhessenek az orszgba. Kzs elhatrozssal evgre Bngr fia, Borsot kldttk ki vitzeivel. Mikor a Garam foly mellett lovagoltak, egy szarvas futsnak eredt elttk, s nekivgott a hegytetnek. Bors nagy sebesen zbe fogta s a hegyormon lenyilazta, majd, midn azokat a hegyeket ott krs-krl szemgyre vette, az a gondolata tmad, hogy vrat pt ott. Azonnal ssze is gyjttt sok-sok vrnpet s egy magasabb hegy ormn igen ers vrat emelt."
Anonymus e szavaibl vilgosan kitetszik, hogy nem csupn a lakossg egy rsze, de egsze volt h hozzjuk s ment velk a hatr menti erdsv kiptsre.
Az orszg s hatrai teht mr ekkor, a honvisszaszerzs hadmveletei zajlsa kzepn adottak, vglegesek voltak. A grandiz mveletek clja annak megakadlyozsa, hogy "az orszg hatrain" idegenek jogtalanul be ne jhessenek. Vagyis, a Magyarorszg egszt jelent Orszg fogalma mr az rpdi bejvetel e korai szakaszban teljes rtk s hagyomnyos volt, az orszg teht - orszgon az egsz trtnelmi Magyarorszgot rtvn - mr az rpdiak bejvetelekor teljesen szilrd, trtnelmi jogfogalom, igny s kvetelmny az itt l lakossg kztudatban.
Egybevg ezzel az a rendkvl rdekes, mr emltett krlmny, hogy az rpdi vezrek a lakosok krsre hatrozzk el a hatr menti erdtsi munklatokat. A lakossg csak akkor krhette ezt, ha a hatrmenti vdrendszernek mr elbb alapja volt, ha az erdrendszer mr korbban fennllott, mde az utbbi idkben - feltehetleg az avar birodalom felbomlsa utn - leromboltatott. Kvetkezskpp, a lakosok e rgi vdrendszer helyrelltst, kijavtst, megerstst krtk az rpdi vezrektl, s azok e jogos trtnelmileg megalapozott krst, melynek szksges voltt el kellett ismernik, nem tagadhattk meg annl kevsb, mivel a lakossg maga is ksz volt a roppant arny munklatok vgrehajtsra.
Az anonymus-i szvegrsz logikai elleplezett tnyeihez vezet bennnket, annak jabb, meg jabb bizonysghoz, hogy a Krpt-medencei slakossg etnikuma magyar volt.
(Fenti idzetek megjelentek: Magyarsgtudomnyi rtest, The Institute of Hungarian Studies, 1996. 1. evf. 1. sz.)
KZAI SIMON MESTER, Gesta Hungarorum (Magyarok Krnikja) (1283)
II. Knyv, I. Fejezet: A magyarok dolgairl a vezrek korban.
2./ A magyarok bejvetelrl s ht kapitnyrl.
"Midn Nmet- s Olaszorszgon a svb Otto, Francziaorszgon Lajos kirly, Lothr fia, uralkodott, Grgorszgot pedig Antonius Durus, Theodorus fia, kormnyozta, Jzus Krisztus szletsnek nyolczszzhetvenkettedik esztendejben jvn be ISMT a hnok vagy magyarok Pannoniba, tkelnek a besenyk, a fejr knok orszgain s Ki vrosn, s aztn az Ung nevezet folynl szllnak meg, hol vrat ptnek, melly folytl neveztk ket a nyugoti nemzetek hungar-oknak. S miutn ezen kivl mg ms hat vrat is alaptottak, egy ideig azon a vidken maradnak..."
MAHMD TERDZSMAN, Trih-i ngrsz vagyis Magyarorszg trtnete
164 Kaba nemzetsgbl abban a tartomnyban volt ht bgzde, akiket abban az idben Kapudnoknak neveztek. Ezeknek volt egy vezrk, aki Kabnak egyenes leszrmazottja volt, rpdnak hvtk....
165. ... akkor azon a helyen szvetsget ktttek, hogy onnan felkerekednek, s visszafoglaljk azt az orszgot, melyet seik karddal megszereztek, azutn (azt) tlk (az ellensgeik) elvettk, vagy pedig azon az ton mindnyjan elpusztulnak. Az gy (megalakult) szvetsg rtelmben aztn felkerekedtek...
166. Azutn Szidijja uralkodja dvnt tartott, s ezen a dvnon rpdot tettk meg az sszegylt hat kapudn s a vitz hadsereg fvezrnek... Mivel rgen, abban az idben, amikor Kattar fvezr elindult, is arrafel vette a menetirnyt, harcba bocstkozott a (tatr) knnal, s kardjnak csapsval azt (az orszgot) elfoglalta. rpd fvezr is ezen az tvonalon indult tnak... Levelet rtak a knnak... ez llt a levlben:
167. "Te, aki a tatr kn vagy, tudd meg, hogy sapnk, Kattar fvezr (hajdan) ngrsz orszgnak elfoglalsra indult. (Elszr) ezt a (te) orszgodat gyzte le kardjval, s csak azutn foglalta el Kara Bugdn tartomnyt, Erdelt s (vgl) ngrsz vidkeit. Mivel nagyon rgen eltvoztak k ebbl a vilgbl, az orszgot elvesztettk. Azokra a tartomnyokra neknk van jogunk, s most elindultunk, hogy azokat az orszgokat visszakveteljk..."
(A Trih-i ngrsz-t vagyis ngrsz trtnett Dr. Blaskovics Jzsef fordtotta trkbl magyarra. Cleveland, 1988)
1740. vi Nvtelen Magyar Trtnet, MACAR TRIHI VAGYIS MADZSAR TRIHI
(Trkbl fordtotta Dr. Blaskovics Jzsef)
Idzet a 8. fejezetbl:
"(Attl az idtl kezdve), amita a madzsarok (elszr) elhagytk a Sztyeppet, (sz prfta) szletsnek a 744. vig hromszzhetven v telt el. Ennyi v eltelte utn ... a ktszzezer fnyi madzsar np msodszor felkerekedett a Nagy Sztyepprl (Dest-i Kebir), s a rgebbi hazjba, Madzsarisztnba kltztt, melynek megszllsa utn ott letelepedett.
jonnan megkezdtk az orszg ptst, vrosokat, vrakat s falvakat kezdtek alaptani. ... rpdot neveztk ki valamennyik fkapitnyv."
(A Magyarok Trtnete, Trih-i ngrsz, Cleveland, 1988.
Az istambuli Nruoszmnije Knyvtr 3386/5. sz. kziratnak 63-101. lapjn egy eddig ismeretlen magyar trtnelmi trgy m szerepel, melynek sem cme, sem szerzje nincs feltntetve. A kziratra Prof Orhonlu Cengiz bukkant r, s 1975-ben rvid ismertetst kzlt rla a 'Trk-Macar kltr mnasebetleri (Istanbul, 1976) c. knyv 160-169. oldalain.)
DR. BOBULA IDA, Ktezer magyar nv sumir eredete, Montreal 1970
"... s egy kivl vezr alatt megvalstottk a rgi tervet, bekltztek a Krpt-medencbe, seik fldjre.
Aki pedig meg akar gyzdni arrl, hogy mennyire flrevezettek minket, mikor azt tantottk neknk, hogy a vad, pogny magyarok betrtek egy civilizlt, bks Eurpba, az srgsen olvasson el hiteles forrsmveket arrl, hogy milyen krlmnyek kzt ltek emberek Nyugateurpban, a kilencedik szzadban. Tudatlan, nyers harcosok vetlkedtek a hatalomrt. Az let vad, nyomorsgos s bizonytalan volt. A honfoglal magyarok ruhja, fegyvere, tele, orvostudomnya, igazsgszolgltatsa, kormnyzata, mind magasabbrend volt, mint nyugati kortrsaik, ami termszetes, hiszen az si sumir civilizci rksei voltak. Hoztk magukkal si vallsukat, mely akkor mr monotheizmus volt. Hoztk az si papi rendeket, azt a fejlett hierarchit, melyre kvetkeztethetnk abbl, hogy milyen sok magyar csaldnv felel meg egy-egy sumir papi mltsg cmnek: Bodn, Enesse, Kele, Lekencze, Mcs, Mrmaros, Musla, Nz, Ocsk, Patcs, Sennye, Szll, Zsinka, Zsr, stb. Ezek mind tltosok voltak: tisztelendk.
A magyarsgnak a honfoglals korban nem voltak smnjai, hanem tltosai, nem voltak totemei, hanem cmerei, nem voltak knjai, hanem vezrei.
Ellensges erk sok rgalmat kentek a magyarokra, magas, rgi civilizcink sok dokumentumt megsemmistettk. Egyet nem tudtak megsemmisteni: a magyar nyelvet. Az pedig perdnt tan lesz a magyarsg nagy perben."
HALMI DEZS: Lszl Gyula rgsz prof. eladsa
"Mikor rpd npvel a Krpt-medencbe rkezett s azt elfoglalta, itt magyarokat tallt, kik ugyanazt a nyelvet beszltk s szoksaik megegyeztek a honfoglalkval. Lszl prof. elnevezse szerint, ez a KETTS HONFOGLALS, mert elzleg felttlenl volt egy korbbi.
A ksi avarok temetkezsi szoksai, rendszere megegyezik a honfoglalskori magyar temetk jellegzetessgeivel... A ksi avarok magyarul beszltek... Az embertani kp felttlenl ksi avar jelleget mutat. A ksi avarok 670 tjn rkeztek haznk terletre s ez az vszm a kisott srok vallomsa alapjn teljesen elfogadhat. Ez volt az els honfoglals. A ketts honfoglals tnyt az orosz krnikk is megerstik. A magyar krnikkban is szerepel a magyarok MSODIK bejvetele."
(Kiss - Lapok, 5. szm, Buenos Aires 1978)
BAKAY KORNL, Kik vagyunk? Honnan jttnk?, Szombathely 1994
"rpd nagyfejedelem a hatalmas r, lmos fiaknt valra vltotta Atilla fldjnek ismtelt birtokbavtelt, 895-ig mg egytt lmossal, ... vezreivel s fiaival egytt, mint egyszemlyes nagyfejedelme Turkinak.
Magrl rpd nagyfejedelemrl pontos kpnk nincs, halla ve (907) is bizonytalan, ppengy, mint szletsi ideje. Az azonban bizonyos, hogy rpd mlt rkse volt lmos fejedelemnek, aki ers hadseregvel s nagy hatalmval megteremtette a Krpt-medence birtokbavtelnek minden felttelt. rpd npe nem meneklt hordk tpett tmege volt, hanem egy tudatosan s megtervezetten hazt vltoztat npessg, amelynek ln - a sz szoros rtelmben is: a seregnek menet kzben eltte, visszavonulskor mgtte jr - a honszerz rpd nagyfejedelem llt, akinek nemzetsgbl kivl kirlyok szrmaztak."
KISZELY ISTVN, A magyarsg strtnete, Pski, Budapest 1996
"A honfoglals sz viszonylag j kelet. Kzai Simon (1283) visszakltzsnek, Thurczy Jnos (1488) visszatrsnek, Szkely Istvn (1559) s Heltai Gspr (1575) msodik bejvetelnek nevezik rpd npnek a Krpt-medencbe val bekltzst. De a XIII szzad elejn Anonymus, 1358-ban a Kpes Krnika, 1490-ben Ranzano s 1497-ben Bonfini mester is csak a nagy visszakltzsrl rnak s adnak szmot."
DCZ LSZL, A kzttnk l Turulmadr, Budapest, 1999
"A magyarok fejedelme lmodta egyszer, mg amikor a meotiszi mocsaraknl ltek. Hatalmas sasok tmadtk meg az llataikat s kezdtk szttpni azokat. Az emberek megksreltk elzavarni ket, de nem sikerlt, mert mindig mshol tmadtak. Ekkor megjelent egy gyors, btor Turul s a magasbl tmadva meglte az egyiket. Ezt ltva a tbbi sas, elmeneklt mind. Ezrt elhatroztk a magyarok, hogy elmennek mshov lakni. Elindultak Atilla fldjre, melyet rkl hagyott rjuk, de az utat nem ismertk. Ekkor ismt megjelent a Turulmadr, s a fejedelem fl szllva lekiltott neki, hogy kvessk t, mg el nem tnik a szemk ell.
Az lom utn nem sokkal dgvsz ttt ki az llatok kztt, s a mindenfle fekv tetemeken lakmroz keselyk kzl egy arra repl Turul a magasbl lergta az egyiket. Ezek utn felismerve az lmot e jelenetben, az sszes magyarok felkerekedtek s kvettk a turult. Ahol a madr eltnt a szemk ell, ott tbort tttek, majd amikor ismt eltnt, jra kvettk minden npkkel egytt. gy jutottak el szzadok alatt Pannniba, Atilla egykori fldjre. Itt azutn a madr vgleg eltnt szemk ell, ezrt itt maradtak." (Gyermekkorban hallott mondt r le Dcz L.)
FESZTY RPD
1892-94 kztt festette meg hatalmas 120 mter hossz krkpt, melynek A magyarok bejvetele cmet adta. Teht mg az idejben sem lehetett elterjedt a honfoglals elmlete. 1896-ban az LLAMALAPTS ezredik vforduljt nnepelte Magyarorszg. Feszty monumentlis krkpe erre az vfordulra kszlt.
---------------------
Fenti idzetek egyrtelmen arra utalnak, hogy rpd fejedelem s npe nem egy idegen orszgot foglalt el, hanem HAZATRT rkbe. Jl ismeretes, hogy a krpt-medencei slakossg trtnelme folyamn minden hdtnak kemnyen ellenllt, sokszor vszzadokig! Atilla s hunjai, rpd s magyarjai nem tkztek ellenllsba. A velk egyfaj shonos lakossg nem harcolt ellenk, hanem azonnal mindnyjan egytt dolgoztak az ers, jl megvdhet MAGYAR LLAM MEGALAPTSN. (K.M.E.)
----------------------
Szp vagy, gynyr vagy Magyarorszg
Gynyrbb mint a nagy vilg
Ha zeng a zenesz, ltom ragyog szp orcd.
Tltos paripkon odaszllunk,
Haza hv f, fa, lomb, virg,
gy sr a heged, vr egy gynyr szp orszg! |