A hrom ksztsi md, mgyanta, laminlt s szaru-n kompozit, mind mst kvn a gazdjtl.
A mgyanta jakkal a legegyszerbb a helyzet. Ezekkel gyakorlatilag semmi dolgunk nincsen. Karjuk tbbnyire brrel bortott, ezt a brt polgathatjuk a megfelel szerrel. Arra vigyzzunk, hogy csak olyannal, ami a mgyantt nem krosthatja. A markolat s a szarv farszeit is rdemes nha bevonni fapol, btorpol szerrel, fleg, ha sokat ri nedvessg az jat. Minden jat vjunk a tlzott htl. Nyron kocsi ablakban felejtett, fekete vszonba csomagolt jat elbb tegyk hvs helyre, hagyjuk lehlni s csak utna ajzuk fel. Ezt s a maximlis hzshosszat betartva ezek az jak sokig tartanak, gyakorlatilag a manyag elregedsvel r vget fldi plyafutsuk.
A laminlt jak ignyesebbek. Ezek fa magja szerves anyag s mint olyan radsul elg j nedvszv. Amelyik jon sok farszt ltunk kikandiklni, a karok szeglyt, a szarvakat s a markolatot nedves idben val hasznlat eltt clszer valamilyen vztaszt anyaggal lekezelni. Ez lehet szilikon spr, viasz, szalonnabr, brmi, amitl nem lesz tlsgosan csszs a markolat. A felnedvesed farteg elbb-utbb el fogja engedni a ragasztst s vetemedhet is! Itt is vigyzzunk, hogy a szer ne oldja a mgyantt.
A csnyn sszekarcolt fa- s csontfelletek a markolaton jra-polrozhatk. Ehhez hasznljunk nagyon finom (1000-es) polrpaprt vagy horzsak-lisztet, durva srlseknl kezdjk ersebb (pl. 400-as) csiszolpaprral s fokozatosan haladjunk a finom fel. Figyelem: ft csak szlirnyban szabad csiszolni! Aki ilyet mg nem csinlt, elszr prblja ki magt mson: antik szekrnyen, szomszd autjn s csak utna vesse magt az jra.
sszekarcolt lakkozott fellet ugyangy javthat, a megcsiszolt felletre hg s kevs lakkot hasznljunk, vrjuk meg a szradst, csiszoljuk jra. Tbb rteg lakk, mindig alcsiszolva az eredetivel megegyez felletet ad. Kezdk elszr ezt is az asztallapon ksrletezzk ki!
Az elkoszoldott, sszekarcoldott br is tisztra s simra csiszolhat, ha mr minden ms tisztsi mdszernek ellenllt. Itt azonban nagyon finoman s vatosan kell csiszolni, mert a br valamivel hamarabb elfogy, mint a fa. Legjobb, ha csak a kosz jn le s az al nem megynk. A brbe ivdott kosz (vr, humusz, izzadtsg) nem fog gy kijnni.
A szaru jak a leghlsabbak, legszerethetbbek. Ezek idjrs rzkenyek, nedves idtl vjuk ket, ess, szi versenyre ne vigyk el (a hadjratok ideje amgy is a tavasz s a nyr). Akinek ilyen ja van, az vigyzni is fog r, ha msrt nem, ht az ra miatt...
A hrt vagy ms nven ideget mhviasszal clszer tdrzslni. Ez megvja az ideget a kiszszsdstl. A mveletet gy rdemes vgezni, hogy elszr tkenjk a hrt a viasszal, majd egy darab brrel vagy vastag ronggyal j szorosra fogva tdrzsljk az ideget, hogy a viasz megolvadva, egyenletesen bejusson a szlak kz.
Az igazn gyors jak hrflt be lehet tekerni teflonszalaggal a kisebb ellenlls elrshez. Ugyangy lehet tefloncsikot ragasztani a vessz kifutsnak helyre. Ez a markolat fellett is vja a kikops ellen.
A favesszk, fleg a natr vesszk fellett rdemes nha letiszttani s lenolajos ruhval tdrzslni.
Aki mindezt vgigcsinlja, az igazn szereti s megbecsli az jt, aki nem, az meg pont olyan trehny, mint jmagam...